Pszichológiai konzultáció

A pszichológiai konzultáció során bizonyos, a kliens által meghatározott problémával, érzelmi nehézséggel, élethelyzettel foglalkozunk olyan módon, hogy a megoldás során első sorban a jelenre és a tudatos folyamatokra összpontosítunk. A személyközpontú pszichológiai tanácsadás alapgondolata, hogy a segítséget kérő, szenvedést átélő emberekben a pozitív irányú változás hatalmas erőtartalékai rejlenek. Ezek a konzultációs folyamatban aktiválódnak, s ennek következtében a probléma enyhül vagy megszűnik.

Addiktológiai (szenvedélybeteg) tanácsadás

Az addiktológiai tanácsadás kifejezetten a szenvedélybetegre és annak szenvedélybetegségére fókuszáló segítségnyújtási folyamat, melynek során segítek a kliensnek a függőséggel való megküzdésben, ill. a függőség következtében kialakult egyéb problémák kezelésében. Lényegében egy szer nélkül is élvezhető új életmód kialakításáról van szó, amelyben a szenvedélybeteg örömérzetét nem az alkohol, a drog vagy valamilyen viselkedéses függőség adja, hanem más, természetes örömforrások. A folyamat a szerhasználattal kapcsolatos állapotfelméréssel kezdődik, majd ez alapján javaslatot teszek arra, milyen típusú kezelés(ek) lehetnek hatékonyak a kitűzött célok eléréséhez, valamint tanácsadás esetén milyen rendszerességgel és mekkora időtartammal lehet számolni. A függőség kontrollálását és a józanság elérését különböző feladatok és gyakorlatok használatával érjük el. Az addiktológiai tanácsadás mottója: nem élhetsz tovább úgy, mint ezelőtt!

Stresszkezelés

Szinte mindnyájan pontosan tudjuk a saját tapasztalatainkból, miről van szó, amikor a stresszről beszélünk. A kezeletlen stressz modern korunk népbetegségeként szedi az áldozatait - sajnos időnként a szó szoros értelmében. Ez számos, különböző formában jelentkezhet; a fej -és izomfájdalmaktól az alvászavaron keresztül a szorongásos-depresszív zavarokon át az ideges tünetekig. Olyan testi betegségek hátterében is gyakran húzódik meg intenzív és folyamatosan fennálló stressz, mint pl. gyomor-bél problémák, magas vérnyomás, szív és érrendszeri megbetegedések, vagy az immunrendszer csökkent működése. Enyhébb esetekben a mindennapi életben folyamatosan fennálló fáradtságként, elfásultságként, "befeszültségként" és teljesítménycsökkenésként jelentkezhet. A stressz kezelésére kifejlesztett eszközöket (pl. mindfulness, autogén tréning, relaxáció, asszertivitás) bárki megtanulhatja, csökkentve vagy megszüntetve ezzel a kínzó problémákat.

Szenvedélybeteg hozzátartozói tanácsadás

Szinte mindenki, aki együtt él egy szenvedélybeteggel, előbb vagy utóbb maga is szenvedni kezd a beteg viselkedése következtében. A hozzátartozók és a barátok látják a függőség kibontakozását és súlyosbodását, és erre különbözőképpen reagálhatnak. Ebben a helyzetben fontos, hogy a hozzátartozók saját lelki egészségüket képesek legyenek megőrizni, miközben a szenvedélybeteg családtagnak valódi segítséget nyújtanak. A tapasztalat alapján leggyakrabban ilyen helyzetben félmegoldások születnek, amelyek vagy a szerhasználónak, vagy a hozzátartozóknak, esetleg mindegyikőjüknek károsak. A hozzátartozói tanácsadás segít abban, hogy mind saját magunk és a család lelki egészsége szempontjából, mind a szenvedélybeteg számára hosszú távon a legjobb döntéseket legyünk képesek meghozni.